loading

Lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny alebo lymfatické žľazy sú malé orgány, ktoré sú súčasťou miazgovej sústavy. Tieto skupiny lymfatických buniek oválneho alebo obličkového tvaru sú veľké 1mm – 3 cm a sú usporiadané do reťazcov. Uzliny do ktorých sa zbiehajú cievy určitej oblasti sa volajú regionálne uzliny a nachádzajú sa v podpazuší, v slabinách, v podkolení, v krku a v brušnej dutine.

Miazga alebo lymfa je mliečne biela tekutina, ktorá sa nachádza v lymfatických cievach. Vzniká v medzibunkových priestoroch z tkaninového moku a zbiera sa do lymfatických vlásočníc. Širšími cievami sa ďalej dostáva do lymfatických uzlín, ktoré pôsobia ako filtračné stanice a odtiaľ sú odvedené do žilového systému.

Vysvetlili sme pojmy lymfatických uzlín, ale čo sa stane v prípade ochorenia tejto miazgovej sústavy?

Lymfatické uzliny a ich ochorenie – Lymfóm

Lymfóm sa môže prejaviť ako bežné ochorenie formou chrípky alebo virózy. Príznakmi sú zväčšené lymfatické uzliny a môžu sa objavovať v krku, v podpazuší a všade tam, kde sa tie uzliny nachádzajú. U každého človeka sa tie príznaky prejavia ináč napríklad neobjavia sa opuchy alebo sú len slabé príznaky ochorenia. Zdurené uzliny nemusia znamenať hneď rakovinové ochorenie, príčiny môžeme hľadať aj inde. V prípade, že uzliny nezmiznú alebo dokonca sa zväčšujú treba vyhľadať lekára.

Lymfóm môže sa prejaviť aj inými príznakmi ako napríklad nočné potenie, trvalá únava, svrbenie kože, nechutenstvo, opakované teploty, zväčšené mandle, častejšie infekcie alebo iné ťažkosti.

V prevencii proti nádorovým ochoreniam dôležitú úlohu hrá včasné odhalenie tejto zákernej choroby. Diagnostikovať  lymfóm však nie je vždy jednoduché. Pacient podstúpi často množstvo vyšetrení, než lekár diagnózu potvrdí. Základom diagnostiky je histologické vyšetrenie napadnutého tkaniva.

Liečba lymfóma je veľmi náročná i napriek tomu, že dnešná veda odhaľuje o tejto chorobe stále viac vedomosti. Pri liečbe v prípade agresívnych nádorov sa využíva chemoterapia alebo rádioterapia v kombinácii cielených liekov a v niektorých prípadoch sa vykonáva aj transplantácia kmeňových buniek.